Foto: Ekvilibrist

Mindful parenting ehk teadvelolev vanemlus on terves maailmas populaarsust koguv lapsevanemaks olemise viis, mis tähistab võimet olla ilusates hetkedes rohkem kohal, tulla raskemate hetkedega paremini toime ning hoida laste kõrvalt ka iseennast. 

Kõige lihtsamalt öeldes on teadvelolev vanemlus lapsevanemaks olemise viis, mille “ema” on psühhoterapeut Susan Bögels ning mida saab õppida Bögelsi väljatöötatud kursustel. Palusime teadvelolevat vanemlust selgitada psühholoogil ja perenõustajal Gea Grigorjevil (pildil koos tütrega), kes ka ise teadveloleva vanemluse kursuseid korraldab:

Teadveloleku (mindfulness) sünonüümideks on ärksus, ärksameelsus, teadlikkus, meeleteadlikkus. Teadvelolevaks vanemaks olemine (mindful parenting) tähistab oskust ühelt poolt olla rohkem kohal vanemaks olemise ilusates hetkedes ning teisalt võimet tulla paremini toime vanemlusega kaasneva stressi ja raskustega. Kõlab ju küll kui midagi, mille poole lapsevanemana pürgida? Just!

Teadveloleva vanemluse pung hakkas minu sees tasapisi puhkema sellest hetkest, kui liitusin lastejooga õpetajate väljaõppega (2016 alguses) ning alustasin ise igapäevase meditatsioonipraktikatega. Peatselt sain osaleda õpilasena teadveloleva vanemluse kaheksanädalasel kursusel ning juba mõne aja pärast viisin iseseisvalt läbi oma kaks esimest teadveloleva vanemluse kursust.

Loomulikult katsetasin kõike õpitut samm-sammult ka oma isiklikus pereelus pisitütre ja elukaaslasega, kuid päris õitsele lõid mu teadmised ja kogemused alles käesoleval kevadel, kui sain osaleda kursuse väljatöötaja, teadlase, psühhoterapeudi ja lapsevanema Susan Bögelsi enda korraldatud teadveloleva vanemluse õpetajate koolitusel Hollandis.

Meie kohtumisel ütles Susan ühe näiliselt väga lihtsa, aga samas karmi ja kõneka lause: “Kui vanemal pole päevas kasvõi kolme minutit, et olla vaikuses ja vaadata endasse, siis on võimatu olla hea lapsevanem.”

Kuidas aga leida aega ja ruumi, et teadvelolekut igapäevaelus regulaarselt praktiseerida? Väga sageli arvame, et mediteerimine tähendab täielikku vaikust, eraldi ruumi ning täiuslikku keskendumist, mida on võimalik segamatult nautida nii pikalt, kui parasjagu soovi on. Pereelu reaalsusega tundub see sageli ühildamatu!

Kuid ka Susan ise on rääkinud, kuidas tema väljakutseks omal ajal oli põimida see “minu oma aeg” perekonnaga koosolemise aja sisse. Näiteks integreeris ta oma meditatsiooni laste magamajäämise protsessi, istudes vaikselt kordamööda laste  vooditel.

Mina olen sulandanud oma päeva esimese meditatsiooni perekonna ühise hommikustamise osaks. Teadvelolev söömine, rääkimine ja kuulamine hommikusöögi ajal on mulle suureks toeks, kuna argipäeva pikale venival hommikusöögi protsessil on oht kiirelt areneda väga hektiliseks, tormakaks ning tüliderohkeks.

Teadveloleva vanemluse (mindful parenting) kursusel õpitakse varasemast järjepidevama tähelepanuga märkama käesoleva hetke kogemust. Kursus aitab saada paremat kontakti iseendaga ja oma sisemise tarkusega, seega kursusel ei õpetata vanemlikke oskusi. Küll aga õpitakse paremini tähele panema oma käitumis- ja mõtlemisemustreid, nägema nende päritolu enda lapsepõlves ja hilisemates kogemustes, suhtuma neisse huvi ja sõbralikkusega ning soovi korral neid läbi teadlike valikute ka muutma.

Kursusel käsitletavate teemade seas on enda eest hoolitsemine, oma kehaga parema kontakti saamine, lapsepõlvest pärit skeemide äratundmine, piiride seadmine ja konfliktidega toimetulek. Susan Bögelsi ja Kathleen Restifo poolt loodud programm (Mindful Parenting, 2014) aitab vähendada vanemliku stressi, nii vanemate kui ka nende laste psüühilisi probleeme, parandab oluliselt lapsevanemate koostööd lastekasvatamisel ja suurendab vanema enda tajutud suutlikkust lapse kasvatamisel.

Kursuse väljatöötaja Susan on korduvalt tõdenud, kui tähtis on vanemana saada tagasi see elu, mis justkui laste sünniga hüljatud sai ning ma toetan seda mõtet igati. Võime ju mõelda, et saame endise elu juurde tagasi pöörduda siis, kui lapsed suureks kasvavad, aga kursusel osalenud lapsevanemate kogemused peegeldavad, kui tohutult abistav on hakata tagasiteed iseendani väikeste sammudega leidma juba samal ajal, kui lapsed kasvavad! Avastada iseennast oma uuel mõnusal viisil, ühendades vanad head ning uued põnevad väljakutsed. Kasutades hindamatu abimehena teadveloleku-praktikad, et seada sihte, hoida fookust, tulla toime ligi hiiliva süütunde, endale seotud kõrgete ootuste ja päritoluperekonnast kaasa tulnud mustritest läbi hammustamisega.

Teadveloleva vanemluse kursusel osalenute mõtteid:

“Leidsin tänu kursusele palju uusi võimalusi erinevatesse keerulistesse olukordadesse suhtuda, nendega paremini kohaneda. Suudan nüüd kergemini andestada iseendale ja leida iseenda jaoks hetki, et märgata oma keha ja mõtteid. Ning seeläbi mõista paremini oma partnerit ja lapsi. Paljud varem stressi tekitanud olukorrad on nüüd kiiremini lahenenud.” – Mari –

“Kursusel olen õppinud võtma hetke endale, et uurida, mis toimub minu sees. See oskus on osutunud eriti väärtuslikuks just stressiolukordades, mida lastega tuleb ikka igapäevaselt ette. Saan kergemini nii olukorda kui ka oma tundeid aktsepteerida ja teadlikumalt valida oma käitumist.” – Alissa –

“Inspireerivad kohtumised ja koolituse raames saadud oskused on muutnud mind enesekindlamaks ja mu argipäevad säravamaks. Ma tänan ennast, et võtsin enda jaoks aja sellel kursusel osalemiseks.” – Liis –

Originaalartikkel ilmus veebiportaalis Emmedeklubi augustis 2019